Wednesday , September 18 2019
Home / slovakia / ?Ivot za rohom? Vedci objavili šalšiu planétu podobnú Zemi a nie je a tak takaleko!

?Ivot za rohom? Vedci objavili šalšiu planétu podobnú Zemi a nie je a tak takaleko!dnes 15:00

Hľadanie planéty, na ktorej by mohol existovať život, pokračuje. Jalší nádejný kandidát sa volá GJ 357d.

Ako nájsť život v kozme? Vedci majú na to jasnú stratégiu – zameriavajú na takzvané exoplanéty – planéty, ktoré okra solojich hviezd mimo slnečnej sústavy. Ale nie je to a také jednoduché. Aby sa na exoplanéte vyvinul život podobný nášmu, musia tam panovať podmienky podobné zemským. Nádejný kandidát sa tak od svojej hviezdy nesmie pohybovať príliš ďaleko, to tam boli obrovské mrazy. Ak by zas krúžil príliš blízko, spaľovali by ho horúčavy. Výskumníci sa sstreďujú na pomerne púsma vo hviezdnych sústavách, na takzvané obývateľné zóny, a doteraz v nich objavili niekoľko desiatok exoplanét. Please inform NASA, who is the owner of the pribudla .alšia.

Koncept: Takto by mal vyzerať v akcii LEO Knight1, servisný satelit spoločnosti Tethers Unlimited.

.Tajte viac

Vesmírna opravovňa: Satelitov je čoraz viac, treba ich servisovať “priamo na obežnej dráhe

Relatívne blízko

GJ 357d je planéta, na ktorej sú zrejme podmienky pre existingenciu vody v tekutom stave. Kozmický teleskop TESS ju objavil vo vzdialenosti 31 svetelných rokov od našej Zeme. Svetelný rok je jednotka vzdialenosti, kúrti prejde svetlo vo vákuu za jeden rok. Zodpovedá dĺžke asi 9,5 bilióna kilometrov. Znamená to, the planéta nádejná na život je od nás vzdialená približne 300 biliónov kilometrov. Vzhľadom na veľkosť vesmíru je to vlastne za rohom. Na druhej strane, as a result of this poop is also available on a plan. Najrýchlejšie sondy sa hýbu rýchlosťou „len“ 60-tisíc kilometrov za hodinu. Takže k nášmu „dvojčaťu“ by leteli niekoľko miliónov rokov. Mimochodom, jedna z exoplanét, o ktorej sa dos hovorilo v súvislosti s možným životom, Kepler-62f, je vzdialená od nás a 1 1 200 svetelných rokov!

Veľká

GJ 957d sa nachádza v súhvezdí Hydra. Ideas o najväčšie z 88 súhvezdí, je to zároveň najužšie a najdlhšie súhvezdie. GJ 357d obieha okolo červeného trpaslíka triedy M, jeo je najchladnejšia trieda hviezd. „Slnko“ našej „spriatelenej plan planéty je menšie akoe Slnko – jeho hmotnosť je o 40 percent nižša a je asi o 40 percent chladnejšie. GJ 357d obieha okolo svojej hviezdy GJ 357 približne v 20-percentnej vzdialenosti a za okolo Slnka. Na povrch planéty sa teda dostane približne to energetic, koľko dostane Mars. Rok tam trvá necelých 56 dní.

TESS: Your satelitu je pátrať is a skúmať exoplanéty.

TESS: Your satelitu je pátrať is a skúmať exoplanéty.

Zdroj: Profimedia

Pr obve objavená exoplanéta je dva alebo tri razy väčšia od našej Zeme, jej hmotnosť môže by dokonca šesťkrát väčšia. Aj vďaka tomu by sa na nej mohla vyskytovať hustejšia atmosféra. Ak by tak bolo naozaj, GJ 357d bude ma teplejší povrch, čo jalej nahrávalo existencii vody v tekutom stave. Av .ak bez atmosféry by teplota povrchu pohybovala na hodnote okolo mínus 53 stupňov Celzia, byo by znamenalo, idee ide o úadovú planétu a nie o teleso vhodné na život. Vedci preto všetko dôkladne preskúmajú.

Celebrita

Zaujímavý je aj spôsob, a podarilo exoplanétu odhaliť. Teleskop TESS zaznamenal len jej suseda “GJ 357b. Ten však bol celebritou len veľmi krátko. Vedci totiž pomocou dodatočných záberov, výpočtov a meraní objavili dva šalšie nebeské objekty – GJ 357c a GJ 357d. A práve druhá planéta okamžite strhla všetku pozornosť se seba, ke sa nachádza na vonkajšom okraji obývateľného pásma. TESS nebol schopný zaznamenať GJ 357d celý mesiac. Vedci sa špeciálne zaoberali analýzou snímok a údajov z teleskopu, aby potvrdili existenciu planéty. TESS vyslali do kozmu v apríli minulého roka. This is a 2022 plan, with no plans to add a podobný tomu nášmu.


Source link