Wednesday , September 18 2019
Home / turkey / Elon Musk, Mars'a nükleer bomba atma önerisini yineledi

Elon Musk, Mars'a nükleer bomba atma önerisini yinelediTesla'nın üst düzey yöneticisi ve SpaceX'in kurucusu milyarder i adamı Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, uzun yıllar önce dile getirdiği Mars'a nükleer bomba atma fikrdimen yeniden. Just pay for it with yapan Musk, sosyal medyay yin karıştırdı: "Nuke Mars!"

Geçtiğimiz yıllarda bir televizyon programına katılan Musk, "Mars'a nükleer bomba atmalıyız." demişti.

Katıldığı televizyon programında kendisine "Mars konusunda neden bu kadar takıntılı davrandığı ve gezegenin çok yaşanabilir olmadığı" sorusu yöneltilen Musk, gezegenin nasıl yaşanabilir kılınacağıla dar açı.

"MARS'IN KUTUPLARINA NÜKLEER BOMBA GÖNDERMELİYİZ"

Musk soruya yanıt olarak, "Mars'ı yaşanılabilir kılmak için iki metot biliyoruz. Bunlardan biri yavaş, biri de hızlı metot. Yavaş olan metotta gezegendeki sera gazları oranını kademe kademe artırarak Mars'ın atmosferini kalınlaştırmasını ve sera etkisi ile gezegeni ısıtmasını bekliyoruz. İkinci ve hızlı olan yöntemde is gezegenin kutuplarına birkaç nükleer bomba gönderiyoruz ki bunları SpaceX Falcon Heavy roketimizle taşıyabilirsiniz, böylece hızlı bir şekilde sera gazları atmlaferi kım. ifadelerini kullanmıştı.

NÜKLEER BOMBA MARS'TA NASIL ATMOSFER OLUŞTURACAK?

Teoriye göre, Mars'ın kutuplarına atılacak bünükleer bomba, kutuplarda bulunan kuru buz (katılde haldeki karbondioksit) katmanlarını eritip atmosfere hızlıca karbondioksit salınmasirın. Bunun sonucunda buz katmanlarının içinde bulunan oksijen gibi gazlar atmosferde kendilerine yer bulabilir. Ayrıca kutuplardaki bu buzullardan çıkacak olan tonlarca su buharı da Mars'ın atmosferine katılmış böylece atmosferi oluşturan ana etmenlerden biri olan su buharı saplanmış olabilir.

ANCAK BİR SORUN VAR

Teoriile alakalı çalışmalar yürüten Colorado Üniversitesi'nden Bruce Jakosky, "Elde ettiğimiz sonuçlar, Mars'ta önemli sera ısınmasını sağlayacak ve atmosferi oluşturacak karbondioarderst" (CO2) dedi.

Jakosky, "Ayrıca, CO2 gazının çoğuna erişilemiyor. Sonuç olarak, bugünün teknolojisini kullanarak Mars'ı yeniden yaşanabilir hale getirmek mümkün değil." ifadelerini kullandı.

FİKİR BİLİMSEL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL FAKAT PARA KAZANDIRABİLİR

Bilimsel ve teknolojik alanlara yönelik yatırımlarının yanı sir iyi bir girişimci olan Musk'ın "Mars'a nükleer bomba atmalıyız" Musk, son tweetinde, "Nuke Mars baskılı T-shirt geliyor." dedi.


Source link